VİBRAN TABAN NEDİR? NEREDE KULLANILIR? AVANTAJLARI NELERDİR?

Başlıca özellikleri dayanıklılığı olan vibram tabanlar aynı zamanda esnek ve hafiftir. Taban kısmındaki özel tasarlanmış desenler yüksek sürtünme katsayısı sağlar. Böylece ayakkabı tabanının zemin tutuş gücü artar ve arazi koşullarında konforlu bir şekilde adım atmanıza olanak tanır. Özel desenler aynı zamanda tabanda bulunan girintilere çamur, toprak ve kar dolmasını engelleyecek şekilde tasarlanır. Bu da ayakkabının güçlü zemin tutuşunu destekler.

“Vibram taban nedir?” sorusunu cevaplamak için 1930’lu yıllara kadar gitmek gerekir. Genellikle dağcılık ve trekking gibi doğa sporlarına özel outdoor ayakkabı modelleri ile birlikte anılan vibram tabanın hikayesi 1935 yılına kadar uzanır. 1935 yılında altı dağcı Alp dağlarında hayatını kaybetmiş ve dağcıların ölümüne ayakkabılarının tırmanışa ve koşullara uygun olmamasının neden olduğu düşünülmüştür. Ölen dağcıların arkadaşı olan Vitale Bramani isimli İtalyan bir dağcı, dağcı ayakkabı ve botlarında, zorlu dağ koşullarında her an dağılma riski taşıyan sanayi malzemeleri yerine dayanıklı ve sert materyal kullanılması gerektiğini savunmuştur. Bramani, bu arayışının sonunda da 1937 yılında firmasını kurmuş ve ilk patentini alarak kauçuk ayakkabı tabanı üretimine başlamıştır. Bramani, firmasına kendi isminden esinlenerek “Vibram” adını vermiştir. Üretilen kauçuk ayakkabı tabanları ise vibram taban olarak anılmıştır. Kauçuk ayakkabı tabanların ilk kullanıldığı yer dağcılık botları olmuştur. 1954 yılında ilk kez başarılı bir şekilde K2 zirvesine tırmanan İtalyan dağcıların botlarında Vibram taban kullanılmış olması, Bramani’nin firmasının adını tüm dünyaya duyurmuştur.

Vibram Tabanlar Nerede Kullanılır?

Günümüzde İtalya, Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya’da üretilen vibram taban, bini aşkın ayakkabı üreticisi firma tarafından kullanılır. Vibram taban, sadece doğa ve dağcılığa yönelik outdoor ayakkabı tabanlarında değil; endüstriyel, askeri ya da spor ayakkabı üretiminde de kullanılır. Başlıca özellikleri dayanıklılığı olan vibram tabanlar aynı zamanda esnek ve hafiftir. Taban kısmındaki özel tasarlanmış desenler yüksek sürtünme katsayısı sağlar. Böylece ayakkabı tabanının zemin tutuş gücü artar ve arazi koşullarında konforlu bir şekilde adım atmanıza olanak tanır. Özel desenler aynı zamanda tabanda bulunan girintilere çamur, toprak ve kar dolmasını engelleyecek şekilde tasarlanır. Bu da ayakkabının güçlü zemin tutuşunu destekler.tab

Görselin orijinali için tıklayın!


Vibram Taban Teknolojisinin Avantajları

İster doğada ister şehirde olun, ayakkabının ayaklarınızı dış koşullara karşı koruması ve güvenle adım atmanızı sağlaması gerekir. Ayakkabıların taban kısmı güvenli adım atma ve dış koşullardan korunma açısından oldukça önemlidir. Islak zeminde kaymayı önleyen, zeminden gelen soğuğu ve ıslaklığı geçirmeyen, darbelere karşı dengeyi ve ayakları koruyan tabana sahip ayakkabılar her ortamda konfor sunar. Vibram taban teknolojisi de özellikleri ile birçok açıdan avantaj sağlar. Vibram tabanlar kayalık gibi sert zeminlere karşı dayanıklıdır ve zorlu arazi koşullarına sağlam yer tutuş özelliği ile uyum yaratır. Vibram tabandaki dişler çamurlu arazide işlevini yitirmez ve güvenliğinize destek olur. Vibram teknolojisi aynı zamanda yağmur ve kar suyunu ayakkabının içine geçirmez.

Vibram taban sertlik derecesine göre dört şekilde gruplandırılabilir. İlk grupta günlük hayata ve trekking aktivitelerine yönelik taban tasarımı yer alır. Sertlik derecesi daha yüksek olan ikinci grupta bulunan vibram tabanlar trekking ve hafif dağ yürüyüşlerine yöneliktir. Üçüncü grupta yer alan vibram tabanlar, orta zorluktaki dağcılık aktivitelerine uygundur. Son olarak, dördüncü grup her türlü dağ koşullarında kullanılabilen tabanları ifade eder.

Vibram tabanlar, taşlık, kayalık ya da çamurlu zeminlerde sağlam yer tutuşu ve dayanıklılığı sayesinde avantaj sağlar. Dişli taban tasarımı yumuşak ya da sert zeminde tutunarak güvenli ve dengeli adım atmanıza yardımcı olur. Ancak anlaşılacağı üzere vibram taban, doğa koşulları için özel olarak tasarlanmıştır. Dolayısıyla vibram taban teknolojisinin bu özelliğinin, vibram tabana sahip ayakkabıların şehir içi kullanımında akılda bulundurulması gerekir. Ayakkabınız vibram taban teknolojisi kullanılarak üretilmiş olsa da, özellikle karlı ya da yağmurlu havalarda seramik, fayans, mermer gibi ıslak ve kaygan zeminde kaymamak için dikkatli yürümelisiniz.